Kratochvilné vystřihovánky (Úpice)

Vystřihovánky, přání, gratulace

Vydáváme lidové nástěnné kalendáře s písničkou, kratochvilné vystřihovánky, pohlednice. Nabízíme předvádění tradičních řemesel a prodej při lidových a folklórních akcích.

Upravit údaje
Je toto moje firma?
  • Puškinova 815
  • Úpice
  • 542 32
  • mapa

Hodnocení

*
*
*
*
*
0 hodnocení
Ohodnotit

Více informací

Naše činnost se týká oblasti lidové kultury. Nejprve to byly perníčky zdobené polevou - v tomto oboru získala Markéta Vránová titul "Mistr lidové umělecké výroby" a později i ocenění "Zlatý kolovrat". Časem k "perníkářskému řemeslu" přibyly i perníky našich babiček (s barvotiskovými obrázky dozdobované cukrovou polevou) a perníky starodávné (tlačené do vyřezávaných forem).

V roce 1996 jsme začaly vydávat řadu lidových kalendářů s písničkami  "Ještě se zpívá".  Postupně vzniklo třináct kalendářů, jejichž stránky zdobily v každém roce obrázky zpracované různými lidovými technikami například: vystřihovánkami, Vizovickým pečivem, perníky, paličkovanou krajkou, drátováním, vyšívanými hračkami... Každý měsíc provází jiná lidová písnička z Čech, Moravy nebo Slezska, která je upravená tak ,aby si ji mohl zazpívat každý sám, nebo zpívat a hrát se skupinkou muzikantů. Písničky pro naše kalendáře upravili renomovaní muzikanti - Pavel Jurkovič, Jan Rokyta starší a Jaroslav Koutský.

S některými motivy z těchto kalendářů jsme vydali i pohlednice. Většina pohlednic je s obrázky vystřihovánek, které jsou v naší tvorbě tou hlavní činností.

Vystřihování není činnost pouze pro malé děti. Odedávna má tato technika  mnoho podob. Je rozšířená a používaná obyčejnými tvůrci i umělci po celém světě. Předlohy vystřihovánek, které nabízíme, čerpají inspiraci z našich lidových tradic. Obrázky jsou řazeny tak, jak vznikají, do jednotlivých souborů „Kratochvilných vystřihovánek“, kterých je v současné době už přes čtyřicet. Jemné bílé krajkové obrázky ilustrují nejčastěji běh roku - jaro, léto, podzim, zima. Nedávno jsme začaly nabízet jednoduché barevné prostorové vystřihovánky "pro dětské nůžky" - ptáčky, zvonečky, rybičky... Tu "svoji" vystřihovánku si u nás najde jistě každý.

V průběhu roku se můžeme setkat na některých akcích o kterých informujeme prostřednictvím našich internetových stránek www.vranovi.cz a nově na facebooku. Při těchto příležitostech předvádíme techniku zhotovení a využití vystřihovánek. Koupit si můžete vystřihovánky i potřeby a doplňky k vystřihování, kalendáře, zpěvníky, pohlednice, pohyblivá přání...

V minulých letech jsme se účastnili mnoha výstav, přispívali do časopisů (Praktická žena, Informatorium, Receptář, Vlasta, Sluníčko, Knihovnička…), mohli jste nás vidět i v televizních pořadech Receptář, Barvy života a „Toulavá kamera“.

Napište nám

Povinná pole

Všechny sekce
Zavřít

Přihlášení

nebo
zapomenuté heslo