Památník Lidice – vzpomínka na oběti nacismu

Poznejte historii Lidic v muzeu a vzdělávacím centru

Dne 10. června 1942 provedli němečtí nacisté vyhlazení obce Lidice. Naše státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na oběti této historické tragedie. Památník Lidice se rovněž stará o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku, jejichž osud vám přiblíží lidické muzeum.

Upravit údaje
Je toto moje firma?
 • Tokajická 152
 • Lidice
 • 273 54
 • mapa

Kontaktní osoby

Hodnocení

*
*
*
*
*
0 hodnocení
Ohodnotit

Více informací

Pečujeme o památku obětí nacismu na našem území

Obec Lidice měla být navždy vymazána z místopisných map. V povědomí lidí měla nadále existovat jen jako připomínka drtivé dominance nacistické moci. K dosažení tohoto cíle zvolili němečtí nacisté hrůznou cestu.

Akt msty za atentát na Reinharda Heydricha získal podobu masové vraždy, které v jeden den padlo za oběť 173 lidických mužů. Děti byly později otráveny výfukovými plyny ve vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu nad Nerrem, několik jich bylo vybráno k poněmčení. Osud žen byl nadále spojen s každodenním bojem o přežití v koncentračním táboře Ravensbrück. Konce války se tak nedočkalo celkem 340 obyvatel Lidic.

Svého cíle nacisté přesto nedosáhli, a to ani srovnáním všech lidických budov se zemí pomocí plastických trhavin. Po válce byly Lidice obnoveny. Jejich jméno navíc nese řada náměstí, ulic a dokonce i žen po celém světě.

O udržení památky místních obětí se stará také Památník Lidice. Od roku 2008 je naším úkolem i péče o trvalou vzpomínku na tragické události, které se odehrály 24. června 1942 v obci Ležáky. Od roku 2009 pečujeme rovněž o připomínku nešťastného osudu vězňů internovaných ve sběrném táboře Lety u Písku.

Navštivte muzeum a vzdělávací centrum v Lidicích

Prohlédněte si multimediální expozici s názvem A nevinní byli vinni..., kterou nabízí muzeum Památníku Lidice od roku 2006. S emotivními osudy konkrétních obyvatel Lidic se seznámíte pomocí autentických snímků, archivních materiálů a světelných projekcí. Na stěnách labyrintu muzea před vámi ožijí výsledky nejnovějších historických bádání.

Rádi byste zvýšili povědomí o lidických událostech u žáků či studentů vaší školy? Navštivte vzdělávací centrum Památníku Lidice. Využít můžete programy určené pro mateřské školky, základní a střední školy, pedagogy i rodiny s dětmi. Zajímavou příležitost k návštěvě představuje také Lidická galerie a výstavy uměleckých děl, které se v ní nacházejí.

Památník Lidice není jen připomínkou smutné historie, ale i místem radostných událostí v přítomnosti. V překrásném prostředí, jež nabízí Růžový sad Lidice, se dnes konají svatební obřady. Novomanželé si přitom užívají romantickou kulisu tvořenou 24 tisíci keřů růži v podobě 240 různých odrůd z celého světa.

Otevírací doba

 • Po 9:0018:00
 • Út 9:0018:00
 • St 9:0018:00
 • Čt 9:0018:00
 • 9:0018:00
 • So 9:0018:00
 • Ne 9:0018:00
 • Máme právě otevřeno

Napište nám

Povinná pole

Zavřít

Přihlášení

nebo
zapomenuté heslo