Úvěromat.cz (Praha 3 - Žižkov)

nezávislé srovnání půjček

Nezávislé srovnání půjček. Nevíte si rady s výběrem půjčky? Jsme nezávislý online srovnávač půjček s týmem odborníků, kteří Vám rádi a bezplatně pomohou s výběrem a sjednáním půjčky, a vyjednáním nejvýhodnějších podmínek jejího čerpání! Přečtěte si i naše doporučení a rady v e-knize zdarma.

Upravit údaje
Je toto moje firma?
  • Husitská 107/3
  • Praha 3 - Žižkov
  • 130 00
  • mapa

Hodnocení

*
*
*
*
*
0 hodnocení
Ohodnotit

Více informací

Je půjčka opravdu nutná?

Před sjednáním půjčky je vhodnější si vše raději důkladně promyslet. Vzít si půjčku se může totiž zdát jako banální rozhodnutí, vždyť ji přeci zase splatíte… Ovšem není to tak černobílé – půjčit si peníze sice snadné je, ale při jejich splácení se mohou vyskytnout různé situace, které jej ohrozí, a Vy se tak můžete dostat do nemalých a dlouhodobých problémů. Nad čím přesně uvažovat, jestliže o byste si rádi půjčili?

Je pravděpodobné, že Vaše první odpověď na otázku, zda si opravdu potřebujete půjčit, bude ano. Vyhlídka rychlých peněz je totiž velmi lákavá. Rozmyslet a rozhodnout, jestli opravdu potřebujete půjčku není jednoduché, ale měli byste tomu věnovat dostatek času a nejednat zkratkovitě a v rychlosti.

Peníze byste si měli půjčit pouze v situaci, že jde o půjčku na důležité věci, které mají dlouhodobý smysl, ve kterých nejde o pouhý rozmar a budou Vám sloužit delší dobu (např. půjčka na auto, hypotéka). Nicméně půjčka na spotřební věci jako jsou mobilní telefon, dárky, nákup jídla na oslavu narozenin atd., není zcela dobré rozhodnutí.

Půjčte si v rodině

Ano, říká se, že peníze kazí vztahy mezi lidmi. Požádat o půjčku svou rodinu či přátele se může se jevit jako nepříjemná záležitost. Nicméně vězte, že v mnoha případech rodina a blízcí přátelé drží při sobě a rádi si v těžké situaci pomůžou. Předně máte jistotu, že Vám nehrozí žádné riziko nepříjemností při zpoždění Vašeho splácení – s rodinou se vždy domluvíte bez sankcí a smluvních pokut. Navíc pokud se dohodnete s příbuznými na úroku, určitě bude nižší, než jaký získáte v bance či od nebankovních institucí.

V obou situacích – u bankovní i nebankovní půjčky je to s úrokem totiž přesně opačně – úrok je vyšší, a v situaci, kdy se zpozdíte se splátkou, nebo dokonce nejste schopni splácet půjčku dlouhodobě, nejenže Vás čekají vysoké sankce a pokuty, ale dostanete také záznam do rejstříku dluhů, a situace může vést až k exekuci a insolvenci.

Nejdříve do banky

Pokud jste se už rozhodli, že si půjčíte, a jste si jistí, že v rodině či okruhu přátel půjčku nezískáte, zjistěte si, zda Vám půjčí v bance. V případě, že nemáte záznam v rejstříku dlužníků, nejste v exekuci a máte stabilní příjem (ze zaměstnání nebo vlastního podnikání), neměl by být s půjčkou v bance žádný problém.

Proč jít nejdříve do banky? Protože úroky bankovních půjček jsou oproti těm nebankovním mnohem nižší, podmínky a poplatky jsou výhodnější a máte také možnost si za velmi dobrých podmínek sjednat také pojištění k půjčce. To zajistí, že když nebudete schopni půjčku splácet, splatí ji za Vás pojišťovna a Vy se tak vyhnete všem problémům.

Jen ti důvěryhodní nebankovní poskytovatelé

Jestliže jste si jistí, že Vám banka nepůjčí, zbývá Vám možnost získat finance od nebankovních poskytovatelů půjček. Takovéto poskytovatele si vždy pořádně prověřte. Rozhodnutí o tom správném úvěru je pro Vaše další bezpečí klíčové – mnoho nebankovních společností jsou podvodné, s jejich půjčkou souvisí příliš vysoké poplatky a vysoký úrok.

Neberte si půjčku od prvního poskytovatele, která se Vám bude jevit jako výhodná, ale řádně a důkladně si porovnejte několik půjček, ideální je k tomu např. nástroj nezávislý srovnávač půjček, jako je ten náš - www.uveromat.cz. A pokud se už pro jednoho poskytovatele rozhodnete, věnujte dostatečnou pozornost přečtení smluvních podmínek – ať už smlouvu podepisujete, či odklikáváte souhlas s podmínkami na webových stránkách poskytovatele. V žádném případě nepodepisujte něco, čemu stoprocentně nerozumíte nebo Vám není něco jasného. Ptejte se, zachovejte si chladnou hlavu a dejte si na úvahu dostatek času.

Kde si můžete půjčit

Jestliže si chcete půjčit, máte nespočet možností. Dříve poskytovaly půjčky pouze banky, nicméně nabídka na trhu s půjčkami je už nějakou dobu obohacená o nebankovní poskytovatele, jejichž nabídka se stále rozšiřuje. Tyto rychlé nebankovní půjčky mají spoustu výhod, stejně jako i specifik, která byste měli znát, pokud půjčku zvažujete.

Bankovní půjčky

Půjčka v bance má své výhody, ale není vhodná pro všechny klienty a všechny situace. Pokud si totiž půjčujete v bance, budete potřebovat doložit mnoho dokumentů, mezi ně patří např. potvrzení o výši příjmů, výpis z účtu a další. Banky si totiž velmi důkladně prověřují, komu půjčku poskytnou a zjišťují si, zda ji bude schopen pravidelně a až do konce splácet.

Žádost o půjčku na základě dodaných dokumentů projde schvalovacím procesem na speciálním oddělení, která udělení půjčky buď schválí či zamítne. Tento proces má ale svá pozitiva – bankovní půjčky mají často nízký úrokové sazby, lze půjčit vyšší sumu peněz a doba splácení půjčky je možno zvolit dlouhou.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčka má stejně jako ta bankovní své výhody, ovšem je zde mnohem větší riziko podvodníků, ale hlavně vyšších úroků. Výhodou např. je, že při žádosti o půjčku mnohdy nemusíte dokládat své příjmy, můžete být klidně zapsáni v registru dlužníků, mít záznam v rejstříku trestů a sjednání takové půjčky může probíhat online a během několika minut.

Nabídka nebankovních půjček je opravdu veliká, což je na jednu stranu skvělé, protože konkurence společností snižuje úrokové sazby a žadatel o půjčku tak může získat velmi výhodné podmínky. Naopak je složité se v nabídce půjček orientovat, je snadné narazit na podvodníky, skryté poplatky či neférové podmínky.

Proto je vhodné si nabídku nebankovních půjček srovnat za pomocí nástroje, jako je nezávislý srovnávač půjček online, nebo ještě lépe, bezplatně se poradit s nezávislým poradcem (mezi které patří např. tým našich odborníků).

Jakou zvolit?

Jestliže si nejste jistí, zda si půjčit v bance nebo od nebankovní instituce, doporučujeme dva způsoby řešení. Prvním je využít nezávislého srovnávače půjček online, do kterého zadáte, kolik a na jak dlouho si chcete půjčit. Srovnávač Vám zobrazí pouze ty nabídky, které Vašim požadavkům odpovídají. Díky tomu si pak můžete porovnat jejich jednotlivé nabídky, poplatky apod. Výhodou našeho srovnávače www.uveromat.cz je, že nezobrazuje podvodné poskytovatele a můžete jej využít z pohodlí domova.

Druhým, mnohem bezpečnějším a výhodnějším řešením je využít bezplatného poradenství poradce, který s Vámi Vaše požadavky probere a poradí tu nejvhodnější půjčku pro Vás. Zná totiž aktuální situaci na trhu a umí často vyjednat i výhodnější podmínky. Poradce za Vámi může přijet až domů, jeho služby jsou bezplatné a nezávislé. Naši poradci se navíc pohybují po celé České republice, ať už tedy bydlíte kdekoli, máte možnost naše poradenství využít.

Výhody a nevýhody jednotlivých půjček

Jaké jsou výhody a nevýhody bankovních a nebankovních půjček? V jaké situaci využít kterou půjčku?

Výhody a nevýhody bankovní půjčky

Bankovní půjček se hodí tehdy, když potřebujete větší sumu peněz, nevadí Vám si několik dní počkat, než Vám peníze přijdou a zároveň můžete doložit bance dokumenty, které při vyřízení půjčky požaduje, jako je např. potvrzení o zaměstnání, výši příjmů, daňové přiznání, výpisy z účtů a další dokumenty.

Naopak se bankovní půjčka nehodí pro ty, kteří mají záznam v registru dlužníků, mají exekuci, či jsou dokonce v insolvenci. Banka si totiž klienty při schvalovacím procesu o půjčku pořádně prověřuje a jen tak někomu nepůjčí. Žádost o půjčku v bance prochází speciálním oddělením, jehož pracovníci posuzují riziko spojené s daným žadatelem o půjčku a jeho schopnost ji splácet dlouhodobě.

Výhody bankovní půjčky:

relativně nízký úrok

dlouhá dobu splatnosti

půjčení vyšší částky

Nevýhody bankovní půjčky:

nutnost doložit mnoho dokumentů

musíte mít zaměstnání, či být živnostník

na peníze si počkáte i několik dní

nesmíte mít záznam v registru dlužníků

nesmíte mít exekuci

nesmíte být v insolvenci

Bankovní půjčka je vhod​ná, když:

si potřebujete půjčit vyšší sumu peněz např. na rekonstrukci bydlení, automobil apod.

jste schopni doložit výši příjmů potvrzením od zaměstnavatele, či daňovým přiznáním, pokud jste živnostník

nemáte záznam v registru dlužníků a nemáte exekuci

Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

V posledních letech se poskytovatelů nebankovních půjček objevilo velmi mnoho, což je vlastně dobře, protože jejich konkurence snižuje úrokové sazby půjček a klient tak může získat výhodné podmínky. Nebankovní půjčky tak skýtají široké možnosti výhod, ale mezi jejich poskytovateli je také mnoho podvodníků. Proto je při žádosti o nebankovní půjčku bezpečnější využít služeb srovnávače půjček online, kde podvodníci zařazeni nebývají, případně ještě bezpečnější je využít bezplatné konzultace s odborníkem.

Půjčka od nebankovní instituce je skvělá pro ty, kterým banka peníze nepůjčí z různých důvodů. Při žádosti o nebankovní půjčku můžete mít klidně záznam v registru dlužníků, můžete mít záznam v rejstříku trestů, lze být v insolvenci či mít exekuci, můžete také vše zařídit bez ručitele a bez zástavy nemovitosti. Někteří poskytovatelé nebankovních půjček navíc nabízejí službu první půjčka zdarma, vše půjčku tedy můžete mít bez poplatků a bez úroku! Takovouto možnost banky neposkytují.

Tyto nebankovní půjčky mají ale i své nevýhody, mezi které patří např. to, že peníze většinou získáte s kratší dobou splatnosti, půjčit si můžete jen menší obnosy peněz a s půjčkou jsou často spojené vyšší úrokové sazby. Z hlediska poskytovatelů půjčky je to pochopitelné, protože si tím kryjí riziko pro případ, že byste půjčku nespláceli.

Výhody nebankovní půjčk​y:

sjednání můžete udělat online, telefonicky a skrze SMS

nemusíte mít bankovní účet

můžete si půjčit první půjčku zdarma bez úroků a bez poplatků

můžete mít záznam v registru dlužníků

nemusíte mít stálý příjem, zaměstnání, ani být podnikatel a živnostník

nemusíte mít ručitele ani zastavovat nemovitost

můžete být v exekuci a být v insolvenci

peníze získáte už během 15 minut

Nevýhody nebankovní půjčky:

si můžete půjčit jen nižší částky, pro vyšší sumy je třeba mít ručitele, či zastavit nemovitost

je možné narazit na podvodníky, takže je vhodné si předem vše prověřit skrze srovnávač půjček online

s prodloužením půjčky nad dobu její splatnosti jsou spojené poplatky

Nebankovní půjčka je vhodná, když:

Vám stačí nižší suma peněz

když chcete vyšší sumu peněz, jste schopní mít ručitele či zastavit nemovitost

chcete uhradit jen jednorázové výdaje (např. složenku před výplatou, nečekané náklady na děti ap.)

Jak nenaletět podvodníkům

Protože na trhu s nebankovními půjčkami existují dnes již desítky až stovky poskytovatelů, je velmi snadné se v jejich nabídkách ztratit a naletět tak těm podvodným. Jakým způsobem tedy postupovat, abyste se podvodníkům a lichvářům vyhnuli a Vy i Vaše peníze byly v bezpečí?

Podvodné praktiky při půjčkách

Mezi podvodné praktiky patří např. požadavek zaplatit poplatek za půjčku předem – poplatek zaplatíte, nicméně půjčku už nedostanete a poskytovatel pak nereaguje na telefony, či má jiný způsob, jak tento poplatek předem obhájit.

Další podvodnou praktikou je nutnost sjednat si danou půjčku skrze telefon, takže zavoláte na uvedené číslo, nicméně během hovoru jste bez upozornění přesměrováni na placenou linku. Během telefonování musíte odpovídat na otázky, či jsou zde čekací doby, kdy je Vám pouštěna melodie, hovor je záměrně uměle prodlužován. Během jednoho telefonování tak můžete přijít až o stovky korun.

Mezi podvodné praktiky patří také nutnost při sjednání smlouvy o půjčce podepsat také smlouvu o zprostředkování nebo finanční analýze, či nutnost podepsat pojistnou smlouvu, která Vás zaváže k placení na několik let.

Jak se podvodníkům vyhnout?

Při výběru společnosti, od které si půjčku vezmete, byste měli věnovat pozornost např. formě zpracování jejích webových stránek. Web by měl působit profesionálně, měli byste zde najít veškeré informace o půjčce, ale hlavně by zde měly být uvedeny kontaktní údaje a informace o poskytovateli, např. sídlo nebo IČ. Půjčovat byste si totiž nikdy neměli od fyzické osoby, ale vždy od firmy, tj. od společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) nebo akciové společnosti (a.s.).

Ke sjednání půjčky byste předem neměli platit žádné poplatky, ať již skrze bankovní účet nebo SMS zprávu. Výjimkou je ověření bankovního účtu, kterou někteří féroví poskytovatelé vyžadují, aby došlo k ujištění, že účet je Váš a při jeho zapsání nebyla udělána chyba např. kvůli záměně číslic; takovéto ověření ale vždy probíhá za zaslání platby v řádech haléřů, maximálně do 10 korun.

Nikdy byste také neměli být povinni kvůli půjčce zavolat na placenou linku, tj. na telefonní čísla začínající číslicemi 900. U takovýchto čísel totiž můžete zaplatit až 99 Kč za 1 minutu hovoru. V případě, že kvůli půjčce voláte na běžné telefonní číslo, ale během hovoru máte podezření na přesměrování na placenou linku, ihned hovoru ukončete.

Jednání jakéhokoli poskytovatele půjčky by mělo být profesionální, transparentní a otevřené, neměli byste mít pocit, že něco skrývá, je neupřímný, měl by k Vám přistupovat s úctou, přeci jen jste jeho klienti. Buďte také obezřetní, pokud slyšíte cizí přízvuk, nebo na situaci, kdy poskytovatel neumí dobře česky.

Nechat si poradit - ano, či ne?

Úplně nejjistějším způsobem, jak se vyhnout lichvářům a podvodníkům, je využít nejen nezávislého online srovnávače půjček, jako je např. náš www.uveromat.cz, kde nenajdete žádné nefér a podvodné firmy, ale hlavně také sejít se s odborníkem. Ten se orientuje v situaci na trhu, ví, kteří poskytovatelé jsou na tzv. černé listině (tedy podvádějí) a ví, které půjčky jsou nejvýhodnější. Svým poradenstvím Vám pomůže ušetřit nejen čas, ale hlavně peníze.

Poradenství našeho týmu odborníků je zdarma, nic tedy neplatíte ani předem, ani poté. Jsme nezávislí, takže Vám poradíme opravdu objektivně a doporučíme tu nejlepší půjčku pro Vaši konkrétní situaci. Pokud budete mít otázky, rádi je zodpovíme a pomůžeme se zorientovat v informacích týkajících se Vaší zvolené půjčky, či poradíme, jak řešit různé problémy ve Vaší finanční situaci. Se sjednáním půjčky pak pomůžeme i prakticky, takže se nemusíte o nic starat, stačí nám sdělit potřebné informace a my vše vyjednáme za Vás, Vám už pak jen přijdou peníze na účet, či je získáte v hotovosti.

Půjčky pro problémové klienty

Lidé, kteří se z různých důvodů dostali do problémové situace, mají většinou problém půjčit si v bance. Ta totiž nepůjčí nikomu, kdo pro ni není dostatečně důvěryhodný a neodpovídá bankovním tabulkám pro ideálního klienta. Nicméně pojem problémový klient nezahrnuje jen ty, kteří jsou v tíživé situaci, ale obecně všechny ty, kteří mají problém půjčit si v bance, tedy např. i maminky na mateřské dovolené, důchodce, studenty a další.

Ale i tito klienti si někdy potřebují půjčit, jak to tedy mají udělat? Řešením je získat půjčku od nebankovní společnosti. Jejich půjčky jsou pro každého a půjčit si tak mohou i ti, kteří např. nemají stálý zaměstnanecký příjem, jsou vedeni na úřadu práce, mají záznam v registru dlužníků, v rejstříku trestů, či se nacházejí v jiných nepříjemných situacích.

Zde uvádíme ty nejčastější, mezi kterými si můžete vybrat a zjistit, zda mezi problémové klienty patříte a jaká půjčka by pro Vás byla vhodná. Jejich jednotlivé nabídky a poskytovatele si pak můžete dle různých parametrů, poplatků, doby splatností, či úroků půjčky srovnat s pomocí našeho online srovnávače půjček na našem webu www.uveromat.cz:

Půjčka bez registru

Mezi oblíbené půjčky mezi žadateli patří tzv. půjčka bez registru. Při ní totiž můžete být zapsáni v registru dlužníků, ať již z jakýchkoli důvodů. Bance nezáleží, proč jste se do registru dlužníků dostali a že své závazky dobře a spolehlivě splácíte, zkrátka jakmile máte v registru záznam, banka Vám nepůjčí. Jedinou možností tedy zůstávají tyto nebankovní půjčky, konkrétně půjčka bez registru. Při ní poskytovatel nebude nahlížet do registru dlužníků, peníze Vám poskytne rychle, např. již do 15 minut. Ke schválení takovéto půjčky bez registru často stačí jen občanský průkaz a telefonní číslo či přístup na internet. Pouze někteří poskytovatelé půjčky bez registru chtějí také potvrzení o příjmech, aby se ujistili, že půjčku budete schopni pravidelně splácet.

Půjčka bez doložení příjmů

Dalším produktem nebankovních poskytovatelů půjček je půjčka bez doložení příjmů. Jde o půjčku vhodnou např. pro studenty, nezaměstnané, lidi vedené na úřadu práce, nebo ty, kteří sice příjem mají, ale z nějakého důvodu jej nemohou nebo nechtějí doložit. Tato půjčka bez doložení příjmů Vám pomůže na nějakou dobu navýšit rozpočet, se kterým fungujete, můžete si tak uhradit nečekané výdaje, zaplatit složenku před výplatou, koupit dárek blízkému člověku apod., aniž byste se museli starat o dokládání potvrzení o výši příjmů, či daňového přiznání. Tato půjčka existuje pouze u nebankovních poskytovatelů, protože banky si vždy výši příjmů žadatele o půjčku zjišťují a posuzují ji.

Půjčka před výplatou

Mezi velmi oblíbené půjčky patří půjčka před výplatou. Každý z nás jistě zná situaci, kdy měl nečekané náklady, ale výplata měla přijít až za několik dní. V takovém případě se hodí právě půjčka před výplatou, peníze z ní můžete mít k použití již do hodiny, navíc mívá většinou relativně krátkou dobu splatnosti a hlavně její předčasné splacení je bezplatné, takže hned, co Vám přijde výplata, ji můžete uhradit bez poplatků.

Půjčka pro nezaměstnané

Podobným produktem, u kterého rovněž není třeba dokládat své příjmy - u nezaměstnaných to samozřejmě ani jinak nejde, protože žádné příjmy momentálně nemají, je tzv. půjčka pro nezaměstnané. Nicméně i přesto Vám někteří poskytovatelé rádi půjčí, v případě, že potřebujete uhradit nějaké nenadálé náklady. Při žádosti nebude poskytovatel půjčky zjišťovat, zda a jaké máte příjmy či majetek, bude ho pouze zajímat, že jste schopni půjčku splatit. Pokud jste si tím jisti, není třeba váhat a o půjčku můžete po srovnání jejích poskytovatelů ve srovnávači půjček rychle zažádat.

Půjčka pro důchodce

Dalším oblíbeným produktem pro starší občany je půjčka pro důchodce, pro které je často běžná bankovní půjčka nedosažitelná, ať už kvůli věku, zdravotnímu stavu a výši příjmů. Navíc pro některé důchodce může být složité dostavit se osobně několikrát na pobočku banky kvůli sjednání půjčky kvůli jejich zhoršené pohyblivosti, kluzkým chodníkům v zimě apod. Ale co když potřebujete nutně uhradit nečekané výdaje např. za léky, či koupit dárek k narození vnoučete? Takovouto situaci vyřeší právě půjčka pro důchodce. Jistě oceníte, že nebankovní půjčky lze sjednat online z pohodlí domova. V případě, že si nerozumíte s počítačem a internetem, i to má řešení - mnoho půjček pro důchodce jde sjednat telefonicky nebo skrze SMS zprávu.

Půjčka na mateřské dovolené

Další skupinou lidí, kteří rádi nebankovních půjček využívají, jsou maminky na mateřské dovolené, pro které existuje půjčka na mateřské. Ženy v této situaci to nemají s financemi vůbec snadné, navíc pokud se jedná o samoživitelky. Nicméně co když přijdou neočekávané výdaje, které je nutně potřeba uhradit, ať už v souvislosti s bydlením, školkovným, poplatky za dětské kroužky, a nebo dokonce výlohami za jídlo? Takováto situace se dá řešit s pomocí půjčky na mateřské. Nemusíte navíc nikam z domova chodit, půjčku si můžete sjednat přes telefon, internet, SMS zprávu, ale také za Vámi může přijít osobně obchodní zástupce poskytovatele půjčky a u Vás doma s Vámi všechno projednat. Peníze Vám mohou přijít již do 15 minut a Vy je můžete okamžitě využít.

Půjčka pro studenty

Dalším produktem mezi nebankovními půjčkami je např. půjčka pro studenty, pro které může být komplikované půjčit si v bance, hlavně kvůli nízkým nebo žádným pravidelným příjmům. I studenti ale potřebují hradit nečekané výdaje, a proto jistě ocení půjčku pro studenty, kterou lze sjednat online, bez poplatků a úroků, výplatou hotově a nebo na bankovní účet. Své školné, zdravotní výdaje, učebnice a studijní pomůcky si tak můžete během krátké chvíle zaplatit.

Doporučení pro úspěšné splacení půjčky

Hned po úspěšném výběru vhodného poskytovatele půjčky a podepsání smlouvy o ní, Vás čeká možná ještě důležitější krok, a to je splácení půjčky. Ať už jste si vzali krátkodobou půjčku s jednorázovou splátkou (např. na 30 dní), či půjčku se splatností několik měsíců nebo dokonce let, vždy by splacení půjčky a jednotlivých splátek mělo probíhat v daném termínu, tedy tom sjednaném ve smlouvě o půjčce a způsobem, který je rovněž uveden ve smlouvě, tedy buď hotově, či na bankovní účet společnosti s danými parametry (variabilní symbol, konstantní symbol, poznámka pro příjemce apod.).

Výhody včasného splácení

Včasné a spolehlivé splacení půjčky Vám u nebankovních společností často poskytne možnost vzít si další půjčku buď na delší dobu, s bonusem, tedy levněji, či si dokonce půjčit vyšší sumu peněz. To jistě oceníte, proto si na svém splácení půjčky dejte záležet.

Navíc pokud půjčku nebudete splácet pravidelně v termínu, či jednorázově nesplatíte včas, nejen že přijdete o výše zmíněné výhody pro příště, ale hlavně budete platit sankce a úroky z prodlení. Ty bývají i u velmi výhodných půjček většinou velmi vysoké.

Jak se na splácení připravit

Prvním krokem k úspěšnému splácení a také k celkovému splacení půjčky je promyslet si výši jednotlivých splátek ještě před sjednáním půjčky. To se samozřejmě týká půjček s dobou splatnosti v řádech měsíců, nikoli těch s jednorázovou splátkou (např. půjčka na 30 dní apod.).

Ve fázi úvah o půjčce byste si měli spočítat, kolik jste schopni měsíčně věnovat na splátku a podle toho si pak nastavit dobu splatnosti půjčky. To uděláte jednoduchým sepsáním všech výdajů Vaší domácnosti za měsíc a jejich porovnáním s Vašimi příjmy. Nikdy byste neměli mít rozpočet napnutý způsobem, aby na splátku půjčky zbývalo jen tak tak. Nechejte si ve svém rozpočtu dostatečnou rezervu na neočekávané výdaje, jako např. když se Vám příjem sníží kvůli výdajům za léky v případě nemoci, porouchá se auto, či budete muset platit instalatéra v případě havárie a obdobné neplánované platby.

Rezervu byste měli mít také pro případ, že např. přijdete o zaměstnání. Takovým nepsaným pravidlem je, že Vaše rezerva by měla pokrýt výdaje Vaší domácnosti (tedy včetně splátky půjčky) nejméně po 3 měsíce, ideálně samozřejmě po ještě delší dobu.

Pojištění splácení půjčky

Možnost pojistit si Vaši schopnost půjčku splácet byste rozhodně neměli podceňovat a důkladně ji zvážit. Banky mají často u poskytování vyšších půjček dokonce sjednání pojistky jako podmínku.

Pojistka splácení půjčky Vás ochrání v případě, že např. budete muset trávit delší čas v nemocnici na nemocenské, nečekaně a vážně onemocníte, či se Vám stane úraz (např. při autonehodě). Pojistit si můžete také výše zmíněnou ztrátu zaměstnání a tím výpadek pravidelného příjmu, ze kterého byste splátku hradili.

V případě, že nebudete schopni půjčku splácet, bez pojistky zaplatíte mnoho peněz za sankce a úroky z prodlení, nehledě na to, že dojde k Vašemu zapsání do registru dlužníků a další získání půjčky už tak bude těžší. V případě, že svou situaci rychle nevyřešíte a půjčku včetně úroků a poplatků rychle nesplatíte, může dojít k exekuci a případně také insolvenci.

Pojištění je tak rozhodně variantou, kterou byste měli zvážit. V případě, že nebudete schopni půjčku splácet, pojišťovna ji za Vás uhradí včetně všech poplatků a úroků.

Předčasné splacení

V případě, že to Váš rozpočet a finance dovolují, doporučujeme půjčku splatit co nejdříve, tedy klidně předčasně. Zde je nutné si zkontrolovat, zda máte u půjčky sjednány ve smlouvě sankce za předčasné splacení. V případě, že jste si půjčku zatím nevzali a jste ještě ve fázi úvah a výběru, a máte pocit, že je zde možnost, že budete schopni půjčku splatit dříve, rozhodně dejte přednost ve výběru půjčky takové, která má možnost předčasného splacení zdarma, těch je totiž v současnosti na trhu docela dost, ale není to bohužel pravidlem.

Některé půjčky mají samozřejmě k předčasnému splacení navázány poplatky a sankce, takže zde je nutné zvážit a spočítat, jak jsou tyto poplatky vysoké oproti úrokům, které byste zaplatili během zbývající doby splácení. Může se stát, že se Vám předčasné splacení nevyplatí, nicméně většinou je to právě naopak, takže předčasným splacením i před sankci ve výsledku ušetříte.

Pokud si nejste jisti, jak přesně postupovat, spojte se s naším odborníkem, který Vám bezplatně poradí s propočtem a doporučí, jak postupovat.

Konsolidace

Ze smlouvy o půjčce se kromě jejího splacení můžete vyvázat také díky tzv. konsolidaci půjček, tedy sjednocením všech Vašich úvěrů do jednoho, často za mnohem výhodnějších podmínek. Nicméně společnosti, které konsolidace nabízejí (což jsou víceméně všechny banky a některé nebankovní společnosti), často ke konsolidaci berou jen půjčky od známých poskytovatelů (bankovních i nebankovních), ale půjčky od menší firem a krátkodobé mikro půjčky do konsolidace nezahrnují.

Nicméně v případě, že Vám hrozí, že byste se kvůli neschopnosti splácet jednu nebo více svých půjček mohli dostat do problémů, jednejte rychle a konsolidaci si vyřiďte. Často tak získáte výhodnější podmínky než u svých stávajících úvěrů, to znamená lepší úrok či delší dobu splatnosti, takže ve výsledku zaplatíte méně a ušetříte peníze. V opačném případě, tedy kdybyste se dostali do problémů a došlo by k zapsání Vašeho jména do registru dlužníků, sjednání konsolidace už by bylo problematičtější.

V případě, že máte jakékoli dotazy, rádi byste se o své situaci pobavili s někým fundovaným a nezávislým, rozhodně nás kontaktujte. Náš tým odborníků se pohybuje po celé České republice a rádi Vám kdykoli, rychle a bezplatně pomůžeme.

Kalkulačka půjček

Srovnání půjček

Půjčka bez registru

Půjčka bez doložení příjmů

Půjčka před výplatou

Bankovní půjčky

Nebankovní půjčky

Půjčka bez ručitele

Půjčka bez zástavy

Půjčka se záznamem v rejstříku trestů

První půjčka zdarma

Napište nám

Povinná pole

Všechny sekce
Zavřít

Přihlášení

nebo
zapomenuté heslo