Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s. – Výzkum a vývoj Brno

Vývoj technologií v oblasti stavebních hmot

Více než 65 let se zabýváme aplikovaným výzkumem v oblasti stavebních hmot a navazující problematikou. Jako jedna z mála výzkumných organizací jsme držitelem certifikátů ČSN EN ISO 9001:2009, ČSN EN ISO 14001:2005 a OHSAS 18001:2008.

Upravit údaje
Je toto moje firma?
tel:
+420 543 529 200
fax:
+420 543 216 029
e-mail:
vustah@vustah.cz
web:
www.vustah.cz
reference:
www.vustah.cz/reference
 • Hněvkovského 30/65
 • Brno - Komárov
 • 617 00
 • mapa

Kontaktní osoby

Hodnocení

*
*
*
*
*
0 hodnocení
Ohodnotit

Více informací

V oblasti výzkumu a vývoje nabízíme následující služby:

A) Základní výzkum a specializované laboratoře

 • Laboratoř „Maltoviny, fyzikální chemie“ vám nabízí služby v oboru technologie silikátů, zejména pak v oblasti výroby cementu, vápna a ostatních anorganických pojiv. Prováděné zkoušky umožňují v laboratorním měřítku zkoumat všechna stádia výrobních technologií těchto pojiv (počínaje posuzováním mineralogických, chemických a mechanických vlastností vstupních surovin, přes zdrobňování, simulaci různých režimů výpalu, úpravu vypálených produktů až po zkoušky hotových výrobků podle českých a evropských norem nebo zkoušky podle nenormových postupů, pro které jsou zpracovány interní metodiky). Lze provést i různé atypické zkoušky podle postupů dodaných zákazníkem. Laboratoře jsou vybaveny pro základní fyzikálně-chemické rozbory a analýzy anorganických materiálů (RTG difrakce, DTA, DSC, optická mikroskopie, dilatometrie, BET, rtuťová porozimetrie, granulometrie, kalorimetrie, Zeta-potenciál). Specialitou je příprava čistých slínkových minerálů v kilogramových množstvích.

 • Akreditovaná zkušební laboratoř analytické chemie a ekotoxikologie – stěžejní činností jsou chemické analýzy nejvyšší třídy přesnosti veškerých silikátových materiálů, dále analýzy standardů pro kalibraci RTG-fluorescenčních analyzátorů a jiné přístrojové techniky (optický emisní spektrometr s indukčně vázaným plazmatem ICP-OES, jednoúčelový atomový absorpční spektrometr AMA 254, …). Ekotoxikologická laboratoř kromě testování ekologické vhodnosti stavebních hmot a výrobků provádí i stanovení ekotoxicity odpadů s obsahem chemických látek a porovnání ekotoxity vodného výluhu materiálu s obsahem průmyslových odpadních materiálů s příslušnými standardy. Zavedeny jsou i kontaktní testy s použitím nových testovacích organismů.

 • Autorizovaná laboratoř radionuklidů nabízí - Měření a hodnocení obsahu přírodních radionuklidů ve stavebních a jiných materiálech (povinnost výrobců a dovozců stavebních materiálů); Stanovení radonového indexu pozemku (povinná součást stavebního povolení) a Měření koncentrace radonu ve stavbách (součást kolaudačního řízení aj.)

 • KL- laboratoř zkušebních sít provádí kalibraci zkušebních sít, tkanin a děrovaných plechů všech rozměrů s třídicími přepážkami drátěných tkanin (dle normy ČSN ISO 3310-1), děrovaných plechů (dle ČSN ISO 3310-2), sít pro obiloviny (dle ČSN ISO 5223), tyčových sít (dle EN 933-3) a jiných materiálů (např. polyamidu) nenormové velikosti atd.

B) Aplikovaný výzkum a vývoj

 • Zabýváme se výzkumem, vývojem, optimalizací a inovací v oblasti technologie výroby a následně ověřováním užitných fyzikálně-mechanických vlastností takto vzniklých stavebních hmot a materiálů. Při návrhu stavebních hmot a materiálů je kladen důraz na možnosti zpracování průmyslových odpadních materiálů s cílem realizace bezodpadové výrobní technologie. Náš tým uplatňuje svoje znalosti a nápady při řešení a spolupráci na projektech s průmyslovými výrobními podniky, s dalšími výzkumnými organizacemi, vysokými školami …

 • Naše zkušební laboratoře nabízejí fyzikálně-mechanické zkoušky betonu, malt, keramiky, tepelně-izolačních materiálů, kompozitních materiálů a fyzikální vlastností kameniva; ověřování přísad a příměsí pro výrobu stavebních hmot (např. pucolánová reaktivita, izoperibolická kalorimetrie,…), simulaci výroby stavebních hmot hydrotermálně vytvrzovaných nebo s výrobou „za studena“ (lití, extruze, …), testování trvanlivosti stavebních hmot různými metodami (klimatizační komora, skrápědlo, horská laboratoř, …) s vazbou na výsledky ekologických testů

C) Experimentální výroba

 • Úsek „Speciální hmoty“ je zaměřen na zakázkovou výrobu vápna s využitím kapacity malé laboratorní rotační pece. V menším objemu je vyráběno Vídeňské vápno (pro přípravu brusných past), ve větším objemu je realizován experimentální výpal Vápna pro speciální účely (jako surovina pro vysoce porézní hydrosilikátové hmoty sloužící pro jímání plynů v tlakových lahvích).

 • Kompozitní prvky – jde především o zakázkovou výrobu kompozitních a atypických prvků ze sklovláknobetonu s vysokou mechanickou pevností. Kompozitní materiál je využit pro výrobu kabelových žlabů, fasádních a balkonových dílců a zahradních a architektonických prvků.   

 • Součástí naší společnosti jsou i vývojové dílny, které jsou vybaveny strojním zařízením pro soustružnické, frézařské, zámečnické a svářecké práce. Nabízíme zakázkovou výrobu formovací techniky (např. formy kabelových žlabů, fasádních a balkonových dílců, prototypové výrobky jako výstupy projektů (zařízení pro fixaci nekovové orientované výztuže, zařízení ke zhotovení kompozitní desky s přesnou fixací předepnutých výztužných sítí, …). Dílny také v širokém sortimentu vyrábějí a opravují zkušební laboratorní síta (síta s kovovou tkaninou dle ČSN ISO 3310-1, síta z děrovaného plechu dle ČSN ISO 3310-2, obilní síta dle ISO 5223, síta s přepážkou z polyamidu, tyčová  síta,…), síta atypických rozměrů a jejich další příslušenství (prosévací přístroj, víka sít, misky pro mokré prosévání, redukce pro sesazení různých průměrů sít, kalibry, atd.).

Otevírací doba

 • Po 7:0015:30
 • Út 7:0015:30
 • St 7:0015:30
 • Čt 7:0015:30
 • 7:0015:00
 • Máme právě otevřeno

Výroba

zobrazit celou nabídku

Napište nám

Povinná pole

Všechny sekce
Zavřít

Přihlášení

nebo
zapomenuté heslo