Zoologická zahrada Hodonín

„Do světa zvířat na kraji Dúbravy“

Zoo Hodonín je jednou z nejmladších zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoo. Myšlenka – založit zookoutek s domácími zvířaty - vznikla v roce 1972, slavnostně otevřeno takto koncipované zařízení bylo roku 1977.

Upravit údaje
Je toto moje firma?
  • U Červených domků 3529
  • Hodonín
  • 695 01
  • mapa

Kontaktní osoby

Hodnocení

*
*
*
*
*
0 hodnocení
Ohodnotit

Více informací

Navštivte ZOO Hodonín

Protože jeho rozvoj přesahoval původní záměry, už za pět let dostalo statut zooparku a o 10 let později se už jako zoologická zahrada stalo právoplatným členem UCSZOO.

Zoologická zahrada Hodonín rozkládající se na příjemné rovince samého okraje lužního lesa zvaného Dúbrava má rozlohu 7,5 hektaru. V současnosti uprostřed bohaté zeleně, mezi početnými listnáči i jehličnany, chová na osm set zvířat ve dvou stech druzích, z nichž kolem sedmdesáti patří mezi chráněnou světovou faunu. Mnohá z nich žijí v pavilonech, takže je lze pozorovat v kteroukoli denní či roční dobu a za každého počasí.

V nejstarším z nich k nejobdivovanějším patří pár žraloka černoploutvého či jiné mořské akvárium, které je napodobeninou největšího australského korálového útesu. Jen o něco mladšímu pavilonu exotů dominuje pár vzácného tukana obrovského. Oblíbeni jsou však i arové, jichž zoo chová hned tři druhy, nebo pták s výrazným pohlavním dimorfismem – eklektus různobarvý.  Velké zážitky mají návštěvníci ve třetím pavilonu, v němž se setkávají s primáty a terarijními zvířaty. Mezi těmi si mohou prohlédnout například jinde málo vídaného ještěra s exotickým názvem teju žakruarú. Poněkud zábavnější je však protější skupina neposedných lemurů černých nebo kočkodanů zelených, které Zoo Hodonín chová v rámci unie jako jediná. Snad nejvíce však láká skupina naoko přátelských šimpanzů. Mezi nimi zaujme především nejstarší obyvatelka zoo – dvaačtyřicetiletá, kdysi výtvarně se projevující Zuzanka a energií sršící patnáctiletý Sherley.

Milovníci ptactva se rádi zastaví i u nejmladšího pavilonku, v němž útočiště nachází hejno elegantních plameňáků růžových. Nejvíce pyšná však zoo stále zůstává na pavilon velkých koček coby součásti budovy vzdělávacího centra, v němž se představuje pár nádherného tygra ussurijského – Igor a Raja – a neméně krásný, mladičký pár vzácných bílých jihoafrických lvů – Samba a Nadira. Právě ty chová Zoo Hodonín v rámci ČR jako jediná. V Hodoníně lze ale spatřit i několik druhů vzácných antilop, pár dvouhrbých velbloudů anebo skupinu populárních surikat sousedících s párem vlka hřivnatého – samcem Fellinim a jeho družkou Olou, kteří letos přivedli na svět dvě krásná mláďata.

Zoo Hodonín však nenabízí pouze samotnou prohlídku zvířat. Velmi oblíbenými se staly kulturně výchovné akce pro veřejnost nebo komentované prohlídky. Pro předškoláky, školáky i studenty pak má vzdělávací oddělení připravenu pestrou nabídku výukových programů, přednášky pro veřejnost či příměstské zimní i letní tábory. Zajímavou podívanou skýtá i veřejné krmení kočkovitých šelem, opic či žraloků.

Návštěvníkům je k dispozici občerstvovací zařízení s posezením, maminkám s miminky pak přebalovací pult. Větší děti mohou využít hřiště s atrakcemi a v butiku si koupit suvenýr.

Díky svému neustálému rozvoji byla zoo v roce 2011 přijata do Euroasijské asociace zoo a akvárií, loni na podzim pak do dalšího elitního klubu, Evropské asociace zoologických zahrad. Téměř současně se stala členem společenství jedenatřicítky Top cílů jižní Moravy a Dolního Rakouska.

Zavřít

Přihlášení

nebo
zapomenuté heslo