Městské muzeum v Železném Brodě (Železný Brod)

Městské muzeum v Železném Brodě se specializuje na dokumentování historie a současnosti Železného Brodu a okolí se zaměřením na místní specifikum – sklářskou výrobu.

Upravit údaje
Je toto moje firma?
  • náměstí 3. května 37
  • Železný Brod
  • 468 22
  • mapa

Kontaktní osoby

Hodnocení

*
*
*
*
*
0 hodnocení
Ohodnotit

Více informací

Městské muzeum představuje své rozsáhlé sbírky ve dvou stálých expozicích – sklářské a národopisné. Sklářská expozice se nachází na náměstí 3. května v budově někdejší městské spořitelny z roku 1936. Expozice přibližuje historii výroby skla v Železném Brodě od poloviny 19. století do současnosti. Vystaveny jsou ukázky domácího zpracování skleněné suroviny – výroba mačkaných a vinutých perlí, broušení a navlékání perlí. Další část expozice představuje činnost železnobrodské sklářské školy, první české sklářské školy, založené v Železném Brodě roku 1920. Právě pedagogové a absolventi sklářské školy stáli za specifickým výtvarným projevem železnobrodského uměleckého skla. Jejich vynikající práce z 20.–80. let. 20. století tvoří podstatnou část expozice. Mezi exponáty nechybějí ani slavné železnobrodské skleněné figurky Jaroslava Brychty, které se staly jedním ze symbolů Železného Brodu. Současnou uměleckou sklářskou tvorbu a zároveň unikátní technologii skleněné tavené plastiky, která se zrodila v Železném Brodě, zastupuje galerie děl světoznámých sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Národopisná expozice Městského muzea se nachází na okraji památkové rezervace Trávníky v Železném Brodě v jednom z největších a nejkrásnějších domů, který reprezentuje pojizerskou lidovou architekturu 19. století. Dům se nazývá Běliště, byl postaven roku 1807 a v minulosti v něm bývala koželužská a barvířská dílna. Expozice přibližuje bydlení, oděv, nádobí a nářadí z 2. poloviny 19. století. Oblíbenou atrakcí muzea je starý flašinet s devíti melodiemi, který na Bělišti dodnes často vyhrává.


Otevírací doba

květen, červen, září:

úterý až neděle 9.00−12.00, 13.00−16.00 

červenec−srpen:

úterý až neděle 9.00−12.00, 13.00−17.00 

říjen−duben:

soboty a neděle 9.00−12.00, 13.00−16.00

Otevřeno vždy ve svátek, pokud nepřipadá na pondělí. Výpravy se mohou telefonicky, nebo e-mailem objednávat i mimo sezónu.


Služby

V obou expozicích je návštěvníkům k dispozici muzejní obchod s upomínkovými a dárkovými předměty, s výrobky místních sklářů a dalších řemeslníků.

Napište nám

Povinná pole

Zavřít

Přihlášení

nebo
zapomenuté heslo